O farnosti
ČELADNÁ
Obec Čeladná se rozkládá v údolí mezi horami Smrkem a Ondřejníkem, protékají jí řeky Čeladenka a Ondřejnice. V současné době má 2.481 obyvatel a nově vybudované centrum. V obci funguje jen Římskokatolická farnost. Máme jeden kostel sv. Jana Nepomuckého, který je v majetku církve. Kostel není v seznamu památek, je však v dobrém stavu. Zabezpečena je střecha, fasáda a lavice. Kůr je rozšířen pro zpěváky. V kostele je nová elektroinstalace a nové mikrofony. Vymalovaný interiér, nové topení v lavicích a nové zvony: sv. Jan Nepomucký, sv. Pavel, apoštol, sv. Cyril a Metoděj a Svatá Rodina. V říjnu 2014 ve farním areálu byla posvěcená nová dřevená socha Panny Marie Medžugorské na poděkování za úspěšné opravy na kostele. V květnu 2015 byl opravén kněžský hrob a od října téhož roku do října 2016 menily se v kostele okna, které dostaly nové vitráže (Nanebevzetí Panny Marie, Sv. Josefa, dělníka, sv. Hedviky, patronky Ostravsko-opavské diecéze, sv. Cecilie, patronky hudebního zpěvu, moravských svatých a blahoslavených: sv. Melichar Grodecký, sv. Jan Sarkander, sv. Klement Maria Hofbauer, bl. Antonína Kratochvílová, bl. Marie Restituta Kafková a bl. Metoděj Dominik Trčka). V květnu 2016 byl místo starého postavený nový Misijní kříž, který se nachází u hlavního vchodu do farního kostela. V září tohoto roku byl u kněžského hrobu restaurován litinový Kříž z josefinské doby, a v říjnu naproti kněžského hrobu byla posvěcená socha Anděla stražného. Od února do květnu 2017 proběhla generální oprava varhan ve farním kostele. Také od února do srpna téhož roku se konala první etápa oprav exterieru farního kostela. V červenci 2017 po generální restauráce se konalo žehnání arcibiskupského Kříže, který se nachází na Horní Čeladné u restaurace Kněhyně. V červenci 2018 byla zahájena druhá etápa oprav exterieru farního kostela. Od července do září 2019 kvůli vlkhosti byly podřezány základy kostela. V únoru 2020 byl renovovaný mramor v presbytáři kostela. V březnu 2020 byla restaurovaná dřevoplastika křtitelnice a také zrekonstruovaná na faře zpěvarná. Díky vedení obce Čeladná od roku 2021 farnost má možnost vysilání bohoslužeb on-line. V roce 2022 manžele Krautovi František a Alena ze Pstružího pořídili farní prapor, posvěcený Mons. Janem Czudkém, generálním vikářem ostravsko-opavské diecéze 15. května 2022. V letech 2021 až 2023 byl částečně opravený hlavní oltář. S počátkem roku 2023 byla pořízená v areálu farního kostela životní velikosti socha Panny Marie Fatimské, posvěcená během poutě v květnu tehož roku. V dubnu 2024 byl posvěcený po zrestaurování obraz Panny Marie Pomocné v nadstavbě hlavního oltáře.
V teritoriu farnosti se vyskytuje na Horní Čeladné kaplička sv. Cyrila a Metoděje, kterou spravují Biskupské Lesy, kde se koná jednou ročně pout' na 5. července a kaplička Panny Marie, kterou spravuje Rehabilitační centrum Čeladná. Na tzv. "Valašské cestě 2" se nachází kaple sv. Josefa, která je udržována nákladem vlastníků.
Do kostela dochází v neděli kolem 110 věřících. Počet se zyšuje od července do září, kdy je velký příliv turistů a chatařu. Ve farnosti je přibližně 48% důchodců, výdělěčně činných je 40%, dětí a dospívajících je 12%. Na bohoslužby dochází 80% žen a 20% mužů. Výdělečně činní jsou většinou zaměstnání v průmyslu, v živnostech a v zemědělství.
Svátostná výchova se ve farnosti pěstuje především v přípravách na křest a svátost manželství. Náboženská výchova probíha na Základní Škole v Čeladné, kde jsou celkem 2 skupiny (první a druhý stupeň). Příprava dětí na první svaté přijímání se kona na faře.
Ve farnosti je Ekonomická a Pastorační rada.
KUNČICE POD ONDŘEJNÍKEM
Kunčice pod Ondřejníkem se rozkládají mezi horami Ondřejníkme a Stolovou. Je to obec s 2.137 obyvateli, které se z velké částí zabývá zemědělstvím. Jsou zde rodinné farmy hospodařící na rozsáhlých územích. Zabývají se především chovem skotu.
Kromě katolické církvé se v obci nachází také církev Československá husitská. Při posledním sčítání se k ní přihlásilo 520 obyvatel. K římskokatolické 720. Máme dvá kostely: farní sv. Maří Magdalény a filiální sv. Prokopa a Barbory; také tři kaple: v lesích sv. Maří Magdalény (Po nešťastných údalostech roku 2017 díky pomoci Biskupství ostravsko-opavského a Biskupských lesu byla postavena nová kaple) a Nejsvětější Trojice, v horní části Kunčic p/O. na tzv. Gvardůvkách kaple Panny Marie. Všechny kapličky jsou udržovány nákladem buď Biskupských lesu, nebo soukromých vlastníků.
Farní kostel sv. Maří Magdalény není v seznamu památek, proto naší hlavní snahou bylo v minulých letech obnovit celkově zaroveň exteriér, jak i interíér kostela. Proběhly také opravy na místní faře, včetně nového WC pro návštěvníky hřbitova. V letech 2016-2017 byl opravený exteriér farního kostela včetně nového odvodnění. V roce 2018 byla na faře zrekonstruovaná bývalá zpěvárna na pastorační místnost a nová kuchyně. V tomto roce proběhla také rekonstrukce oplocení fary. V listopadu 2019 byla vyměněna první řada starých lavic na nové. V červenci 2020 konala se vyměna druhé řady lavic a byly umístěný pocházející z Francie ostatky sv. Maří Magdalény. Díky anonymnímu sponzorovi z farnosti Ostrava-Zábřeh od roku 2021 je možnost živého vysílání bohoslužeb z kostela. V půlce roku 2021 byly nainstalovaný topná tělesa do lavic. Díky farníkům v letech 2021/2022 byly zrestaurováne všechny zastavení křížové cesty a nainstalovaný nové jejich osvětlení. Během roku 2022 proběhly stavební opravy interiéru kostela s následnou jeho výmalbou, a byly nainstalované nové "věčné" světla u svatostánku. V roce 2023 byl zrestaurován boční oltář sv. Barbory a sv. Josefa, také sochy Božského Srdce Ježíšova a Neposkvrněného Srdce Panny Marie spolu s podstavci umístěné u hlavního oltáře. V roce 2024 byl zrestaurován druhý boční oltář, který je zasvěcený Panně Marii. V květnu tehož roku proběhla částečná revitalizace farní zahrady. Od června do prosince 2024 proběhla oprava křtitelnici. V měsící září a říjen téhož roku byly postaveny u hlavního oltáře nové mramorové stupnice k svatostánku. Od ledna 2025, v roce Jubilejím, probíhá restaurování životní velikosti korpusu Ježíš Krista s doby baroka. V únoru byla opravená socha Prážského Jezulátka. V březnu byla pro farní kostel restaurovaná schránka na ostatky svatého Kříže, které farnost získala v Jubilejním roce 1900.
Filiální kostel sv. Prokopa a Barbory je památkově chráněny. V rámci farního programu oprav v letech 2012 až 2024 kostel ziskal nový zvon sv. Prokopa a Barbory, svatostánek, osvětlení interéru, ozvučení, křížovou cestu, lavice. Náterem byl zabezpečený jeho exteriér, a naintalovaný nový zebezpečovací systém. Byl celkově zrestaurován ikonostas, oprava oken a vitráží sv. Cyrila a Metoděje, Prokopa a Barbory, okenních parapetů a podokenních trámů
Průměrná účast na nedělní bohoslužbě se pohybuje kolem 90 lidi. Procentně: v důchodovém věku je 58% účastníku bohoslužeb, výdělečně činných 22% a dětí a dospívajících 20%. Žen a dívek navštěvujících bohoslužby je 78% a mužů a chlapců 22%. Převaha je výdělečně činných, hlavně v dělnickém zaměstnání. Jedna se o práci v zemědelství a drobné živnosti.
První a druhý stupeň náboženské výchovy, podle metodik dodaných Ktechetickým centrem Biskupství ostravsko-opavské, probíha na Základní Škole v Kunčicích p/O. Příprava dětí na první svaté přijímání se kona na faře.
Svátostná výchova se ve farnosti pěstuje především v připravách na křest a svátost manželství.
Ve farnosti funguje Ekonomická rada.